مقالات آموزشی

شپشک برنج چیست؟

شپشک برنج چیست؟

در میان دانه‌های سفید و خوش‌بوی برنج، دشمنی پنهان و ناخواسته کمین کرده است. شپشک برنج، حشره‌ای ریز و قهوه‌ای‌رنگ با ظاهری شبیه به سوسک که از دانه‌های برنج تغذیه می‌کند و طعم و کیفیت آن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. این موجودات ریز می‌توانند به‌راحتی در انبار برنج شما لانه گزیده و نه‌تنها به برنجتان آسیب برسانند؛ بلکه با انتقال بیماری، سلامت شما را نیز به خطر اندازند.

در این مقاله از سایت شمال کشت قصد داریم شپشک برنج را به شما معرفی کنیم تا با این دشمن پنهان آشنا می‌شوید. از چرخه زندگی و عادات این حشره تا روش‌های پیشگیری و کنترل آن، همه چیز را در مورد شپشک برنج خواهید آموخت. با ما همراه باشید تا انبار برنج خود را از شر این آفت مزاحم خلاص کنید و از طعم و کیفیت بی‌نظیر برنج سالم لذت ببرید.

شپشک برنج کیست و چه می‌کند؟

شپشک برنج با نام علمی Sitophilus oryzae، حشره‌ای کوچک و قهوه‌ای‌رنگ است که از خانواده سوسک‌ها محسوب می‌شود. این حشره به طور خاص از دانه‌های غلات به خصوص برنج تغذیه می‌کند و با ورود به آن، طعم و کیفیت آن را به مقدار قابل‌توجهی تحت‌تأثیر قرار دهد. لاروهای شپشک برنج با خوردن مغز دانه‌ها، باعث ایجاد سوراخ و پوکی در آن‌ها می‌شوند و حشره‌های بالغ نیز با گشت‌وگذار روی دانه‌ها، گردوغبار و فضولات خود را روی دانه‌ها به‌جای می‌گذارند که طعم و بوی نامطبوعی به برنج می‌دهد.

شپشک برنج بین 2 تا 3 میلی‌متر طول دارد و رنگ آن قهوه‌ای مایل به سرخ تا سیاه است. این حشرات بال دارند و می‌توانند پرواز کنند.

چرخه زندگی شپشک برنج

چرخه زندگی شپشک برنج شامل چهار مرحله تخم، لارو، شفیره و حشره بالغ می‌شود. ماده‌ها، تخم‌های خود را داخل دانه‌های برنج می‌گذارند و لاروها پس از خروج از تخم از درون‌دانه‌ها تغذیه می‌کنند. لاروها پس از مدتی به شفیره تبدیل شده و نهایتاً حشره بالغ از شفیره خارج می‌شود. شپشک‌های بالغ می‌توانند پرواز کنند و به‌راحتی به سایر نقاط و کیسه‌های برنج سرایت کنند. هر شپشک بالغ ماده می‌تواند روزانه 2 تا 6 تخم بگذارد و در طول عمر خود تا 300 تخم می‌گذارد.

شپشک برنج از کجا می‌آید؟

حشره‌شناسان بر این باور هستند که شپشک برنج ریشه در شبه‌قاره هند دارد. این حشرات ریز و ناخوشایند، احتمالاً از طریق تجارت غلات از این نقطه به سایر نقاط جهان سفر کرده‌اند به‌طوری‌که امروزه می‌توان آن‌ها را در سراسر دنیا یافت.

در ایالات متحده، شپشک برنج در شمال تنسی و کارولینای شمالی نیز دیده شده است، اما به‌طورکلی این حشره بیشتر در آب‌وهوای گرم و مرطوب یافت می‌شود و از طریق راه‌های مختلفی مانند غلات آلوده، کیسه‌های برنج یا حتی با پرواز به داخل خانه‌ها راه پیدا می‌کند.

مسیرهای انتقال شپشک برنج به داخل خانه‌‍ها

 1. تجارت غلات: شپشک برنج می‌تواند از طریق دانه‌های غلات آلوده که از هندوستان یا سایر نقاط جهان به سایر کشورها صادر می‌شوند به خانه‌ها راه پیدا کند.
 2. کیسه‌های برنج: کیسه‌های برنج نیز می‌توانند حامل شپشک برنج باشند و آن را از خانه‌ای به خانه دیگر انتقال دهند.
 3. پرواز: شپشک برنج، بال دارد و می‌تواند پرواز کند؛ بنابراین این امکان را دارد که از طریق پرواز به خانه‌ها و انبارها راه پیدا کند.
 4. محصولات آلوده: شپشک برنج می‌تواند در سایر محصولات انبار شده مانند آرد، ماکارونی و رشته سوپ نیز یافت شود و از طریق آن‌ها به خانه‌ها راه پیدا کند.

عوامل مؤثر در رشد و تکثیر شپشک برنج

شپشک برنج در شرایط مطلوب می‌تواند به‌سرعت تکثیر شود به یک کابوس بزرگ برای هر کسی تبدیل شود. عوامل متعددی بر رشد و تکثیر شپشک برنج تأثیر می‌گذارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

 1. دما: دمای مطلوب برای رشد و تکثیر شپشک برنج 25 تا 30 درجه سانتی‌گراد است. در این دما، چرخه زندگی شپشک برنج از تخم تا حشره بالغ در حدود 30 تا 40 روز کامل می‌شود و مجدد تخم‌گذاری خواهد داشت. هر چه دما بالاتر باشد، چرخه زندگی شپشک برنج کوتاه‌تر شده و جمعیت آن سریع‌تر افزایش خواهد یافت.
 2. رطوبت: شپشک برنج به رطوبت بالا علاقه دارد. رطوبت 70 تا 80 درصد برای رشد و تکثیر شپشک برنج بسیار مناسب است. در محیط‌های مرطوب، شپشک برنج به راحتی تخم‌گذاری می‌کند و لاروها به سرعت رشد خواهند کرد و جمعیت شپشک‌ها زودتر افزایش خواهد یافت.
 3. نوع غلات: شپشک برنج به طور خاص از دانه‌های غلات به خصوص برنج تغذیه می‌کند، اما این حشره می‌تواند از سایر غلات مانند گندم، ذرت و جو نیز تغذیه کند. کیفیت و رطوبت دانه‌های غلات نیز بر رشد و تکثیر شپشک برنج تأثیر می‌گذارد.
 4. شرایط نگهداری: نگهداری غلات در شرایط نامناسب مانند نگهداری از برنج در اشیایی که درب ندارند یا قرار دادن آن‌ها در مکان‌های گرم و مرطوب می‌تواند باعث جذب شپشک برنج شود. همچنین وجود غبار و ضایعات در محل نگهداری غلات نیز به رشد و تکثیر شپشک برنج کمک می‌کند.

شپشک برنج؛ حشره‌ای ریز با خسارات بزرگ

شپشک برنج به‌عنوان یکی از مخرب‌ترین آفات غلات شناخته می‌شود. این حشره ریز، اما سرسخت بانفوذ به کیسه‌ها و سطل‌های غلات می‌تواند تقریباً همه ذخیره غلات را آلوده و از بین ببرد.

علاوه بر برنج، گندم، ذرت، جو و سایر محصولات کشاورزی هم می‌توانند به طعمه‌ای لذیذ برای شپشک برنج تبدیل شوند. این حشره از دانه‌های این محصولات تغذیه می‌کند و باعث ایجاد سوراخ و پوکی در آن‌ها می‌شود.

کشورهای تولیدکننده برنج نیز از گزند شپشک برنج در امان نیستند و این آفت می‌تواند خسارات قابل‌توجهی به مزارع و ذخیره‌گاه‌های برنج کشورها وارد کند و باعث بروز یک فاجعه اقتصادی بزرگ شود.

دلایل مضر بودن شپشک برنج عبارت‌اند از:

 1. آسیب رساندن به دانه‌ها: شپشک برنج از داخل دانه‌های غلات تغذیه می‌کند و باعث ایجاد سوراخ و پوکی در آن‌ها می‌شود. این امر باعث کاهش وزن برنج می‌شود و تا 30 درصد وزن برنج را از بین ببرد.
 2. کاهش کیفیت: وجود شپشک برنج در برنج، طعم و مزه آن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و باعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شود. همچنین فضولات شپشک برنج نه‌تنها به دانه‌ها می‌چسبد و ظاهر ناخوشایندی به آن‌ها می‌دهد باعث بروز بیماری در انسان نیز می‌شود.
 3. انتشار به سایر مواد غذایی: شپشک برنج می‌تواند به سایر مواد غذایی انبار شده مانند ماکارونی، رشته سوپ و آرد نیز سرایت کند.
 4. آلودگی انبارها: شپشک برنج به‌سرعت در انبارها تکثیر می‌شود و باعث آلودگی سایر محصولات نیز خواهد شد.

شپشک برنج چه زیانی برای سلامتی انسان دارد؟

آثار منفی شپشک برنج بر سلامتی انسان به طور غیرمستقیم و از طریق موارد زیر است:

 1. ایجاد آلرژی: برخی از افراد ممکن است به گزش یا تماس با شپشک برنج، واکنش آلرژیک نشان دهند. علائم این آلرژی می‌تواند شامل خارش، قرمزی، تورم و در موارد شدید باعث بروز مشکلات تنفسی شود.
 2. آلودگی مواد غذایی: وجود شپشک برنج در برنج و سایر غلات می‌تواند باعث آلودگی این مواد غذایی شود. این آلودگی به خصوص برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، کودکان و سالمندان خطرناک خواهد بود.
 3. مشکلات گوارشی: در برخی موارد خوردن برنج آلوده به شپشک برنج می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی مانند اسهال، درد شکم و حالت تهوع شود.

آیا می‌توان از شپشک زدن برنج جلوگیری کرد؟

بله مطمئناً شپشک زدن برنج قابل‌پیشگیری است. برای داشتن برنجی سالم و تمیز خیلی راحت است. برای پیشگیری از بروز مشکل شپشک برنج روش‌های زیر بهترین راه‌حل هستند:

 1. خرید برنج از فروشگاه‌های معتبر: برنج را از فروشگاه‌هایی خریداری کنید که به طور مرتب محصولات خود را چک می‌کنند و از عدم وجود آلودگی به آفات اطمینان حاصل می‌کنند. فروشگاه‌های حضوری و فروشگاه‌های اینترنتی معتبر که از انبار برنج زیاد خودداری می‌کنند و به طور مرتب محصولات تازه برداشت شده را خریداری و به فروش می‌رسانند، مکان‌هایی مطمئن برای خرید برنج هستند.
 2. نگهداری برنج در ظروف دربسته: برنج را در ظروف دربسته شیشه‌ای یا پلاستیکی نگهداری کنید تا از ورود شپشک به داخل آن جلوگیری شود.
 3. انبارداری برنج در مکان خنک و خشک: شپشک برنج در محیط‌های گرم و مرطوب به‌سرعت رشد کرده و تکثیر می‌شود؛ بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است که برنج را در مکان خنک و خشک و به‌دوراز نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.
 4. بررسی دوره‌ای برنج: به طور مرتب برنج خود را از نظر وجود شپشک بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه آلودگی، اقدامات لازم را برای ازبین‌بردن آن انجام دهید.

چطور شپشک برنج را از بین ببریم؟

خبر خوب این است که راه‌های مختلفی برای ازبین‌بردن شپشک برنج و نجات غلات و برنج شما وجود دارد. برخی از این راه‌ها را در ادامه مطالعه می‌کنید:

 1. انجماد یا گرمایش:
 2. انجماد: برنج آلوده شپشک را به مدت 3 روز در دمای زیر 18- درجه سانتیگراد (0 درجه فارنهایت) قرار دهید. این امر باعث از بین رفتن شپشک‌ها در تمام مراحل رشد آن‌ها می‌شود.
 3. گرمایش: برنج آلوده به شپشک را به مدت 15 دقیقه در دمای 60 درجه سانتیگراد (140 درجه فارنهایت) بپزید. این روش نیز شپشک‌ها را در تمام مراحل رشد از بین می‌برد.
 4.  روش‌های طبیعی:
 5. سنگ نمک: مقداری سنگ نمک در ظرف برنج یا سایر غلات بریزید. شپشک‌ها از سنگ نمک متنفر هستند و از آن دوری می‌کنند.
 6. زنجبیل: چندتکه زنجبیل تازه را در ظرف برنج یا سایر غلات قرار دهید؛ زیرا بوی تند زنجبیل شپشک‌ها را دور می‌کند.
 7. سیر: چند حبه سیر تازه یا خشک را در ظرف برنج یا سایر غلات بریزید؛ زیرا بوی سیر باعث دورشدن شپشک می‌شود.
 8. زردچوبه: مقداری پودر زردچوبه را به برنج یا سایر غلات اضافه کنید. زردچوبه علاوه بر دورکردن شپشک‌ها، طعم و عطر خوبی به برنج می‌دهد.
 9. استفاده از گیاهان معطر:
 10. برگ‌بو: چند عدد برگ‌بو را در ظرف برنج یا سایر غلات قرار دهید. بوی تند برگ‌بو، شپشک‌ها را دور خواهد کرد.
 11. چریش: برای دورکردن شپشک‌ها از برنج چند عدد چریش خشک را در ظرف برنج یا سایر غلات بریزید. این کار علاوه بر دورکردن شپشک‌ها، طعم و عطر خوبی نیز به برنج می‌دهد.
 12. میخک: چند عدد میخک را در ظرف برنج یا سایر غلات قرار دهید تا شپشک‌های را از بین ببرد.
 13. قراردادن برنج در آفتاب:

برنج آلوده به شپشک را روی یک پارچه تمیز زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهید. شپشک‌ها از نور آفتاب متنفر هستند و به دنبال مکان‌های تاریک و مرطوب می‌روند. تابش آفتاب به طور طبیعی شپشک‌ها را از بین می‌برد.

 • سایر روش‌ها:
 • تمیزکردن: محل نگهداری برنج و سایر غلات را به طور کامل تمیز کنید و همه شکاف‌ها و درزها را ببندید.
 • استفاده از کیسه‌های دربسته: برنج و سایر غلات را در کیسه‌های دربسته و در جای خنک و خشک نگهداری کنید.
 • دورریختن مواد آلوده: اگر برنج یا هر یک از غلات شما به‌شدت آلوده به شپشک برنج است، آن را دور بریزید.
 • استفاده از تله‌های چسبی: می‌توانید از تله‌های چسبی مخصوص شپشک برنج استفاده کنید.
 • قرص سیر یا قرص بید: قرص سیر یا قرص ضد بید را از داروخانه‌ها یا عطاری‌ها تهیه کنید. این قرص‌ها را در ظرف برنج بریزید. بوی تند سیر و مواد موجود در قرص‌های ضد بید شپشک‌ها را دور خواهد کرد.

در آخر…

در این مقاله درباره شپشک برنج صحبت کردیم از چرخه زندگی و عادات این حشره تا روش‌های پیشگیری و کنترل آن، همه چیز را در مورد شپشک برنج آموختیم.

شپشک برنج، حشره‌ای ریز و قهوه‌ای‌رنگ است که از دانه‌های غلات به خصوص برنج تغذیه می‌کند و طعم و کیفیت آن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. این موجودات ریز می‌توانند به‌راحتی در انبار برنج و خانه شما لانه گزیده و نه‌تنها به برنجتان آسیب برسانند، بلکه با انتقال بیماری، سلامت شما را نیز به خطر اندازند.

با آگاهی از خطرات شپشک برنج و راه‌های پیشگیری و کنترل آن می‌توانید از سلامت و کیفیت برنج خود محافظت کنید. استفاده از روش‌های طبیعی مانند انجماد، گرم‌کردن، قرار دادن در آفتاب و استفاده از گیاهان معطر، راه‌های ساده و مؤثری برای ازبین‌بردن این آفت هستند.

به یاد داشته باشید که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. با رعایت نکات ساده‌ای مانند خرید برنج از فروشگاه‌های معتبری مانند شمال کشت که همواره بهترین و تازه‌ترین انواع برنج گیلان را عرضه می‌کند می‌توانید از ورود شپشک برنج به خانه و انبارتان جلوگیری کنید.

در نهایت اگر با مشکل شپشک برنج مواجه شدید، نگران نباشید. راه‌های مختلفی برای ازبین‌بردن این آفت وجود دارد. با استفاده از روش‌های ذکر شده در این مقاله می‌توانید به‌راحتی شپشک برنج را از بین ببرید و از طعم و کیفیت بی‌نظیر برنج سالم لذت ببرید.

فراموش نکنید که سلامتی شما و خانواده‌تان از هر چیزی مهم‌تر است. با رعایت بهداشت مواد غذایی و نگهداری صحیح برنج به‌راحتی می‌توانید از بروز بیماری‌های ناشی از شپشک برنج جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *